Agresif Diyetler Kas Kaybettiriyor

Diyet yapmanın kolay olduğunu kim söylüyorsa emin olun ki yalan söylüyordur. Bazılarımız, bu tatsız süreci bir an önce sonlandırmak ve hedefledikleri kiloya hızlıca ulaşmak için yediklerini olması gerekenden fazlasıyla kısıyor. Peki bu yaklaşım biz sporcular için ne derece kabul edilebilir?

Bireylerin kilo kontrolü üzerindeki en önemli gücü aldıkları ve harcadıkları enerjiyi manipüle kabiliyetleridir. Hızlı ve agresif diyetler hedefimize daha çabuk ulaşmamıza yardımcı olsa da, bu zor kazanılmış kaslarımızın pek hoşuna gitmiyor.

2011 de yapılan bir araştırma yukarıdaki cümlelerimi destekler nitelikte. Gaarte ve arkadaşlarının (1) yaptıkları araştırmada denekler AD(Agresif Diyet) ve YD(Yavaş Diyet) olarak iki guruba ayrılıyorlar. AD gurubu haftada vücut ağırlıklarının 1%’ini kaybederken, YD gurubu 0.7%’sini kaybediyor.

Her iki gurup için de verilecek kilo değeri araştırmacılar tarafından sabitleniyor. AD gurubunun yaklaşık 4 haftada verdiği 4.2Kg, YD gurubu için ortalama 8.5 hafta sürüyor.

Tamamen aynı miktarda kilo veren deneklerin vücut değerleri anlamlı bir şekilde birbirinden farklılık gösteriyor. Agresif Diyet yapan gurup daha az yağ kaybettiği gibi, antrenmalardaki performansını da koruyamıyor. Aksine, yavaş diyet yapan gurup, hem daha fazla yağ kaybediyor hem de bu süre zarfında ufak da olsa bir kas kütlesi kazanımı gerçekleştiriyor.

Bu yazımı okumanızdan güç sporlarıyla ilgilendiğiniz varsayımında bulunabiliriz. Diyet yaparken isteyeceğimiz en son şeylerden biri güç ve kas kaybıdır. Diyetimizin esas amacı olan yağ yakımını da daha az desteklemesinden dolayı, agresif diyetlerin tek avantajı erken son bulması diyebiliriz.

Eğer zaman anlamında bir kısıtlamanız varsa, agresif diyetler hala kabul edilebilir bir strateji olarak kendini cephaneliğinizde yerini bulabilir. Ancak bu stratejinin en iyi sonuçları vermeyeceğinin farkında olmanızı, beklentilerinizi de bu doğrultuda oluşturmanızı tavsiye ederim.

Referanslar

  1. Garthe I et al. Effect of two different weight-loss rates on body composition and strength and power-related performance in elite athletes. Int J Sport Nutr Exerc Metab. 2011 Apr;21(2):97-104.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: