TP 001: Temel Antrenman Değişkenleri

Bir kişinin kağıttan bir metin okuduğunu hayal edin. Bu kişi, bu metni okuduğuna göre rahatlıkla kabul edebileceğimiz bazı varsayımlar vardır. Örnek olarak;

  • Bu kişinin okuduğu metnin dilinin alfabesine hakim olduğunu
  • Bu kişinin okuduğu metnin dilini konuşabildiği

vb.

Yukarıda verdiğim örneği güç sporları için söylemek bir hayli zor. Ne yazık ki spor salonlarında ağırlık antrenmanlarıyla zaman geçiren bir çok kişinin bu sporun temel kavramlarından haberi yok.

Peki temel kavramları bilmek neden önemli?

Kişinin kendi antrenman programlarını kendisine uygun bir biçimde değiştirebilmesi, daha fazla kas kazanımı ya da performans artışı için manipüle edebilmesi için antrenman programlarının alfabesi olarak kabul edebileceğimiz bu üç farklı değişkeni bilmesi gerekir. Bunlar;

  • Training Volume (Antrenman Hacmi)
  • Training Intensity (Antrenman Yoğunluğu)
  • Training Frequency(Antrenman Sıklığı)

Ağırlık sporlarında başka değişkenler mevcut değil midir?

Yukarıdaki 3 adet değişkenin haricinde, set arası dinlenme, tempo, range of motion (hareket açıklığı) gibi farklı değişkenler de mevcuttur. Ancak yukarıda belirttiğim üç değişkenin önemi diğer tüm değişkenlere kıyasla çok daha önemlidir.

Bu 3 adet değişkeni aşağıda sizlere kısaca açıklayacağım. Ancak daha detaylı bilgi için bu antrenman değişkenkeri için yazdığım yazılar (Temel Prinsipler sekmesinin altında)’a göz atmanızı öneririm.

Training Volume (Antrenman Hacmi): Atrenman sırasında yapılan iş olarak özetleyebiliriz. Egzersizlerimizdeki set’lerimizi yapabileceğimiz max. tekrar’a kadar; bir başka deyiş ile gücümüzün sonuna kadar çalıştığımızı hesaba katarsak (muscle failure), egzersizin ya da mevcut vucüt kas bölgesinin üzerinde kaç set çalıştığımız, o egzersizin ya da vucut kas bölgesinin üzerinde uygulanan Antrenman Hacmi’nin göstergesi olacaktır.

Training Intensity (Antrenman Yoğunluğu): Antrenman sırasında uyguladığımız eforun derecesidir. Genellikle çalıştığımız ağırlığın, tek tekrarda kaldırabileceğimiz ağırlığa (1 RM, 1 Rep Max) oranı ile gösterilir. Örneğin: %80 1RM.

Training Frequency (Antrenman Sıklığı): Antrenman yapma sıklığı olarak özetlenebilir. Ancak bu terim antrenman seansının sıklığı için kullanılsa da kas gruplarının hangi sıklıkla çalıştırıldığını da gösteren bir değişkendir. Genellikle hafta bazlı kullanılır. Örneğin haftada 2 defa göğüs kaslarını çalıştırmak, yine bu kas grubu için antrenman sıklığımızı haftada 2 olarak tanımlayacaktır.

Yukarıda bahsedilen değişekenler antrenman programınızı oluşturan temel öğelerdir. Bunların bilinmesi ve antrenman programınıza göre manipüle edilmesi, spor kariyerinizde aşama katetmeniz için olmazsa olmazdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: