İşi Gücü Bırakıp Squat Yapmanız için 7 Sebep

Bana tek bir egzersiz söyleyin ki, tek seferde bacak kaslarınızın hepsini çalıştırdığı gibi üst vücut kaslarının bir çoğunu geliştirsin ve atletik kabiliyetinizi arttırsın.

İşte Squat bunların hepsi ve daha fazlası.

İnsanoğlunun varoluşundan beri en temel hareketlerinden biri olan Squat, sorgusuz sualsiz kas kütlesi kazanımı konusunda en etkili bacak egzersizi.

Eğer kas mühendisliğine soyunduysanız, her bir bacak kasını ayrı ayrı çalışıp, en az 5 ayrı egzersizle bacak kaslarınızı geliştirebilirsiniz. Ancak unutmayın ki Squat’ın efektif bir şekilde kas kütlesi kazandırması haricinde sağladığı diğer yararlardan mahrum kalacaksınız.

Gelin bu muhteşem yararların bir bir üzerinden geçelim.

1- Çok daha güçlü bir vücuda sahip olmanızı sağlayacak.

Büyük ve aşırı gelişmiş kasların sağladığı psikolojik güçten bahsetmiyorum. Kasların organize kullanımı sonucu ortaya çıkan gerçek güçten bahsediyorum.

Bu, Squat’ın yararlarından en bariz olanı.

Squat sırasında kaldırılan yüksek ağırlık, alt vücudun kuvvetini arttırırken, patlayıcı kuvvetin (birim zamanda ortaya çıkan kuvvet) de artmasından yardımcı oluyor.

Araştırmalar, antrenmanın ilk egzersizi olarak gerçekleştirilen hareketlerin güç ve kas kazanımı konusunda çok daha etkili olduğunu gösteriyor. Bu yüzden benim de tavsiyem, Squat’ı çalıştığınız antrenman gününün ilk hareketi olarak uygulamanızdır. Örnek antrenman programı için Ters Piramit Sistemi yazıma göz atın.

matt-krieg-488415-unsplash.jpg

2- Çok daha estetik bir vücuda kavuşmanıza yardımcı olacak.

Alında bunun üzerinde durmaya bile gerek. Eğer bacaklarınızın ve kalçanızı şekillendirmek istiyorsanız, Squat en doğru egzersiz.

3 ay düzenli progressive overload prensipleri ile uygulanan Squat antrenmanlarıyla tahmin dahi edemeyeceğiniz bir alt vücuda sahip olabilirsiniz.

3- Kaslarınızı beraber çalışmaya zorlayacak.

Kaslar birlikte çalışmayı isterler. Bunu bir takım çalışmasına benzetebilirsiniz. Futbolda da olduğu gibi, paslı ve koordine bir oyun, hem takım hem de taraftarlar açısından çok daha tatmin edicidir.

İşte squat da tam olarak futboldaki koordine oyundur. Bu egzersiz, kalça,hamstrings, omurga kasları, karın kasları, baldırlar ve daha bir çok ufak kas gruplarını aynı anda çalıştırır.

Hiç bir egzersiz, alt vücut kaslarını Squatın çalıştırdığı kadar etkili bir şekilde çalıştıramayacaktır.

shadow-185314_1280

4- Anatominiz gerçek kabiliyetlerini hatırlatacak.

Çömelmek belki de insanoğlunun en temel hareketi olarak kabul edilebilir. Atalarımız milyonlarca yıldır avlanırken, hasat toplarken, saklanırken, yemek pişirirken, yemek yerken, tuvaletlerini yaparken ve daha nice olaylarda Squat egzersizini istemsizce uyguluyorlardı. Modern insan ise tüm gününü oturarak geçirdiğinden ötürü, gelişmeyen ve hatta gerileyen bir çok kas grubu, onu zayıf ve hantal bir vücut ile baş başa bıraktı.

Squat egzersizi günlük yapacağımız bir çok hareketi destekleyen bir özelliğe sahiptir. Kuşkusuz ki, Squat egzersizi sizin estetik bir vücuda kavuşmanız yolunda büyük bir yardımcı. Ancak  kas gruplarını etkili bir şekilde kullanan bir vücut da bir o kadar önemlidir.

5- Sakatlanma ihtimalinizi düşürecek.

Compound Egzersizlerin sakatlığa davetiye çıkardığı halk arasında dilden dile dolaşır.

Bana sorarsanız bunlar sadece Squat ve diğer compound egzersizleri gerçekleştirmemek için uydurulan bahaneler.

Peki hiç doğruluk payları yok mu?

Elbette ki formu yanlış yapılan her hareket gibi, Squat’ı da doğru formda uygulamazsanız, sakatlığa davetiye çıkartmış olursunuz. Ancak eğer Squat’ı doğru formda uygularsanız, tam tersinin geçerli olduğunu unutmayın.

Spor sırasında, ve gündelik hayatta başımıza gelen sakatlanmaların bir çoğu, zayıf bir kas grubunun, kaldırabileceği bir kuvvetin daha üstünde bir direnç ile karşılaşması sonucu, kas üzerinde ya da daha kötüsü eklemler üzerinde hasar oluşması sonucu meydana gelir. Bir başka deyiş ile; zincir en zayıf halkasının kurbanı olmuştur. Ancak siz eğer zincirin tüm halkalarını etkili bir biçimde, birbirinden üstün olmayacak şekilde ,orantılı bir biçimde geliştirirseniz, zincir çok daha sağlam bir yapıya sahip olacaktır.

Peki doğru form nedir?

Mark Rippetoe’nun Starting Strength serisinden Low Bar Squat videosunu izlemenizi şiddetle tavsiye ederim. 

6- Atletik gücünüzü arttıracak

“Ama benim vücut geliştirmeyle işim yok ki. Ben futbol, basketbol gibi takım sporlarını tercih ediyorum” diyorsanız, squat’ın sağladığı faydaların hepsinden haberiniz yok demektir.

Ani deparlar, daha yükseğe zıplama, yüksekden düşüldüğünde yere düşme kuvvetini daha iyi aboserbe edebilme gibi bir çok atletik özellik, Squat’ın çalıştırdığı kas gruplarının yardımı ile meydana geliyor. Bu kasların daha kuvvetli olması ise, atletik performansınızı direk etkileyen bir faktör olarak kendini ortaya koyuyor.

olga-guryanova-167262-unsplash.jpg

7- Dolaylı yoldan vücudunuzdaki kasların gelişmesine ve yağ yakımına yardımcı oluyor.

Squat atrenmanları sırasında, vücudunuzdan salınan testosteron ve GH gibi hormonlar, sadece squatın ilgili olduğu kas gruplarını değil, vücudunuzdaki tüm kas gruplarını birebir ilgilendirir.

Bu hormonların en büyük özelliği, kas kütlesini artışını desteklerken, diyette iseniz, vücudunuzdaki kasların enerji olarak kullanılmasını engellemek ve bunların yerine yağları enerji olarak kullanılmasını mümkün hale getirmektir.

Bugün yaptığınız Squat, bir önceki gün çalıştığınız kas grubunun iyileşmesini ve gelişmesini olumlu yönde etkileyecektir.

 marvin-meyer-188676-unsplash.jpg

Haydi toplayalım…

Alt vücudunuza hatırı sayılır bir kuvvet ve kas ekleyen Squat, fonksyonel verimliliğinizi ve atletik perfomansınızı da arttırması özelliği ile vazgeçilmez bir egzersiz olarak, egzersizlerin en iyileri arasında yerini alıyor.

Eğer daha önceden süregelen bir sakatlık gibi bahaneden sayılmayacak bir nedeniniz yok ise, Squat’ı haftalık antrenman rutininize eklemeyi kesinlikle ihmal etmeyin.

Elbette ki, diğer egzersizlerde olduğu gibi progressive overload tekniklerini Squat üzerinde de uygulamalı ve olduğunuz yerde saymamaya dikkat etmelisiniz. Ancak ağırlıklıkları arttırırken egonuza yenik düşmemeli ve formunuzu ön planda tutmayı öğrenmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: