Kahve: En Atletik İçecek

Bir şey hem çok güzel hem çok yararlı olabilir mi? Biz, bunca yıldır lezzet ile sağlık arasında bir ters orantı olduğuna inanıyorduk. Gelin bu inanışımızı yıkalım.

esteban-lopez-401066.jpg

 

GİRİŞ UYARISI

Kahve sadece uyanmanıza yardımcı olabilecek siyah bir sıvı değildir. Kahve çok daha fazlasıdır.

 

 

Bu yazımda sizi kahve içmeye teşvik etmeyeceğim. Çünkü biliyorum ki okuyucularımın %99’u zaten kahve içiyor. İçinde bulunan bin bir çeşit antioksidanın faydalarını her geçen gün bir başka doktor televizyon programlarında dile getiriyor. Ben bu yazımda kahvenin güç sporlarına ve yağ yakımına olan katkısından bahsedeceğim.

Metabolizmanızı hızlandırmak mı istiyorsunuz?

Metabolizmamız dinlenme sırasında da enerji harcar. Vücudumuzun gerçekleştirdiği fiziksel aktiviteler dışında, sadece dinlenme sırasında harcadığı enerjiye bazal metabolizma denir. Cümle içinde kullanarak örnek verirsek;

“Ne kadar hızlı metabolizman var “; derken aslında bazal metabolizma hızı kastedilir.

Bilimsel bazı çalışmalara göre (Araştırma 1, Araştırma 2), kafein metabolizmanız üzerinde  geçici de olsa %3 – %11 arasında değişen bir hızlanmaya sebep oluyor. Zaten kalıcı bir hızlanma olması beklenemezdi 🙂

Kilo Kaybının Gizli Yüzü yazımda anlattığım gibi dinlenme ya da metabolik stres oluşturmayan aktiviteler sırasında harcanan enerjiler depo yağlardan karşılanır. İşte bu çalışma da tam dediğimi destekler nitelikte. Bu araştırmaya göre kahvenin hızlandırdığı metabolizma, oluşan bu enerji farkını yağ depolarından karşılıyor.

O zaman alttaki sorumuzu gönül rahatlığı ile cevaplayabiliriz.

Daha yüksek metabolizma hızı ne ifade ediyor?

Çok basit bir şekilde: daha yüksek performans, daha az vücut yağı!

pexels-photo-374780.jpeg

 

Kahve yağ asitlerinin serbest bırakılmasına yardımcı oluyor.

Eğer üzerimizde bir yorgunluk varsa kahve içeriz. Ya da öğle yemeğinden sonra ağırlık çöker yine kahve içeriz. Kahveyi dünyada en fazla içilen 2. içecek yapan en önemli etkenlerden bir tanesi; kahvenin merkezi sinir sistemi üzerindeki bu etkisidir.

Bir çok araştırmada defalarca gösterildiği üzere; kafein merkezi sinir sistemi üzerinde uyarıcı etki yaratıp, yağ hücrelerine gönderdiği direkt sinyal ile yakım emrini veriyor. (Araştırma 1, Araştırma 2).

Kahvenin yağ yakımı üzerindeki etkisi merkezi sinir sistemi üzerindeki etkisinden daha da öteye gidiyor.

Yağ yakımını tetikleyen bir başka hormon; Epinefrin. Bir başka ismiyle: Adrenalin. Bu hormon sadece biz heyecanlandığımızda değil, kahve içince de yükseliyor (Araştırma 1).

Not: Dikkat edilmesi gereken nokta; kafeinin yağ yakımına yardımcı olmasıdır.

Elbette ki kalori açığı oluşturmadan ve diğer gerekli koşulları yerine getirmeden kafeinin bu faydası ne yazık ki havada kalacaktır.

braden-collum-87875.jpg

Kahve kaslarınızın antrenman sonrası iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olabiliyor.

Çok yeni yayınlanmış bir makale.

Kısa bir özet geçmek istiyorum: Bildiğiniz gibi antrenman yaparken kaslar kasılmak için gerekli olan enerjiyi, sahip oldukları glikojen depolarından karşılarlar. Antrenman şiddetine ve uzunluğu ne kadar fazla ise kaslarınızdaki glikojen depolarını o kadar fazla kullanırsınız. Kas glikojen depolarınız antrenmandan sonra yediğiniz besinlerle tekrar tazelenecektir. Ancak burada kısa vadede az, uzun vadede fazla fark yaratabilecek bir değişken var; o da kaslarınızın bu glikojen depolarını antrenmandan sonra ne kadar hızlı bir şekilde yenileyeceğinizdir.

Daha hızlı yenilenen glikojen depoları kasların iyileşmesini hızlandırıyor; basit bir deyiş ile kas yapım sürecini hızlandırmış oluyor. Bu yüzden, antrenmanlarınızdan sonra basit karbonhidrat tüketmenizin önemi vurgulanır.

Tükettiğiniz besinlerin zaman kontrolü sizin elinizde olsa da, direk kontrol edemeyeceğiniz başka değişkenler de mevcut. İşte bunlardan bir tanesi de vücudunuzun glikojen metabolizması. İşte bu noktada kahve işin içine giriyor. 2018 Ocak ayında yayınlanan bir makale, geçmiş tarihte yazılmış diğer makalelere bakarak bir meta analiz yapıyor. Bu analize göre, kahvenin içinde bileşenler glikojen metabolizmasına direk etki ederek antrenman sonrası glikojen depolarımızın bir an önce tazelenmesine yardımcı olabiliyor. Üstelik hiç bir negatif etki gözlenmezken… Okumak isteyenler araştırmaya bu linkten göz atabilirler.


Kahve aralıklı oruç ile muhteşem bir uyum içinde!

Last but not least…

Aralıklı orucun savunucularından ve uygulayıcılardan biri olduğumu bilenleriniz vardır. Kahvenin en muhteşem özelliklerinden bir diğeri de; iştah bastırıcı olmasıdır. 

Bunun için referans gösterecek araştırma gerek olduğunu düşünmüyorum. Nitekim bilimsel olarak da bir çok makaleye konu olmuş bu etki, bir takım araştırmalara göre tahmin edildiği üzere kafeinin bir etkisi. Ancak diğer araştırmalar da kafeinsiz kahvelerde de aynı etkilerin görüldüğünü gösteriyor. Kişisel olarak, ben bu etkinin kafeinin aksine kahvenin içerisindeki diğer bileşenlerden kaynaklandığını düşünüyorum.

Esasında kahvenin bu etkisini test edebilmek için aralıklı oruç yapmanıza gerek yok. Midenizin guruldamaya başladığı, acıkmaya başladığınız anlarda içeceğiniz bir kahve acıkma duygusunu bastıracak ve kendinizi o anda yaptığınız işe konsantre olmanızı sağlayacaktır. Herhangi bir risk barındırmayan, evinizde rahatlıkla deneyebileceğiniz bir test. ^^

g-crescoli-364214.jpg

Sonuç olarak;

Saydığım yararlar, kahvenin yararlarının sadece benim ilgi alanıma giren kısmı. Bir çok yararı bulunan bu içeceği tüketmemek için ben bir neden göremiyorum. Diler kahve yapıp için, dilerseniz kahve çekirdeklerini kıtır kıtır yiyin. (Denemenizi şiddetle tavsiye ediyorum. ) Bu muhteşemlikten kendinizi mahrum bırakmayın. Hatta gidip şimdi kendinize sıcak güzel bir kahve yapıp için 😉

Yazıma sevdiğimiz yönetmen David Lynch’in sözüyle veda etmek istiyorum;

“Even bad coffee is better than no coffee at all.” –

(Kötü kahve bile kahvesizlikten iyidir.)

Esenlikler.

 

Kahve: En Atletik İçecek” için bir yorum

Kendininkini ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: